Antykoncepcja hormonalna jest jednym z najpowszechniejszych rodzajów antykoncepcji. Na podstawie eksperymentów naukowych i badań ta metoda antykoncepcji została uznana za najbardziej skuteczną i niezawodną. Dlatego większość lekarzy zaleca swoim pacjentom stosowanie tego rodzaju ochrony. Podobnie jak inne rodzaje antykoncepcji, leki hormonalne mają swoje zalety i wady.
Jak działa antykoncepcja hormonalna?
Zdolność do zajścia w ciążę i urodzenia dziecka w kobiecym ciele jest kontrolowana przez hormony. Dlatego stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może pomóc w zapobieganiu niechcianym ciążom. Stosowanie takich metod ochrony przyczynia się do tego, że w jajku zachodzi szereg zmian, które pozwalają kobiecie uniknąć ciąży, a mianowicie:
• śluz w macicy staje się gęsty
• zaburzony jest wzrost endometrium
Wszystkie te procesy mają na celu zapobieganie zapłodnieniu jajeczka przez plemniki. Jeśli jednak stosujesz ten rodzaj antykoncepcji, nie zapomnij o prezerwatywie. Hormonalne środki antykoncepcyjne nie ochronią cię przed niechcianymi chorobami i infekcjami. Wiele kobiet zastanawia się, jak niezawodna jest ochrona hormonalna. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że skuteczność tego rodzaju antykoncepcji wynosi 99%. Jeśli zapomnisz wziąć pigułkę lub pomylisz czas zażywania, szansa zajścia w ciążę wyniesie tylko 5-7%
Tabletki antykoncepcyjne - wady i zalety
Podobnie jak inne leki, doustne środki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Zalety środków antykoncepcyjnych.
1. Niewątpliwą zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest ich niezawodność ochrony przed nieplanowaną ciążą w około 99%.
2. Doustna antykoncepcja jest odpowiednia dla kobiet w każdym wieku, od młodych do dojrzałych. Ważne jest tylko, aby wybrać określone tabletki dla każdej kategorii wiekowej.
3. Tło hormonalne zostaje znormalizowane, a ryzyko raka, torbieli jajnika i endometriozy jest zminimalizowane. W przypadku mastopatii tabletki mają również działanie lecznicze.
4. Jeśli pojawiły się problemy z regularnością cyklu miesiączkowego, to przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych problem ten zostanie rozwiązany. Jednocześnie wydzielina stanie się mniej obfita i będzie trwać przez mniej dni.
5. Zmniejsza się ból podczas miesiączki.
6. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) są zminimalizowane.
7. Możliwość opóźnienia wystąpienia miesiączki poprzez ciągłe przyjmowanie tabletek.
8. Po pewnym okresie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych w celach terapeutycznych zwiększa się szansa zajścia w ciążę.
9. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek działanie hormonów ustępuje natychmiast.
Wady środków antykoncepcyjnych
Podobnie jak wiele innych leków, również doustne środki antykoncepcyjne nie są pozbawione skutków ubocznych i możliwych powikłań
1. Nie ma 100% gwarancji ochrony przed ciążą. Występują „niewypały”, a może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w organizmie, brakiem pigułki oraz wieloma innymi czynnikami.
2. Przyjmowanie tabletek codziennie, zwłaszcza o tej samej porze, nie zawsze jest wygodne.
3. W przypadku niektórych leków działanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest osłabione.
4. Możliwe jest niewielkie plamienie, które pojawia się w połowie cyklu. Stała antykoncepcja może prowadzić do ścieńczenia endometrium i całkowitego ustania cyklu miesiączkowego. Ta sytuacja wymaga skontaktowania się z ginekologiem w celu wykluczenia ewentualnej ciąży.
5. Poważnym powikłaniem stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych jest zakrzepica żył i zakrzepowe zapalenie żył. Dotyczy to zwłaszcza preparatów zawierających syntetyczny analog progestyny - drospirenon.
6. Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać apetyt i zatrzymywać płyny w organizmie, co prowadzi do zwiększenia masy ciała. Dlatego musisz być aktywna i regularnie ćwiczyć.