Początek aktywności seksualnej to bardzo ważny moment dla każdego człowieka. Sama dojrzałość fizjologiczna nie wystarczy - wymagana jest również dojrzałość społeczna. Świadomość odpowiedzialności za zdrowie i losy nie tylko siebie, ale także partnera. Niektórzy decydują się na aktywność seksualną z ciekawości, inni ulegają presji partnera. Jednak zawsze bądź świadomy możliwych konsekwencji. Dlatego przed podjęciem współżycia warto znać różnorodne metody antykoncepcji.
1) Prezerwatywa
Jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych jest prezerwatywa. Nowoczesna prezerwatywa jest zwykle wykonana z cienkiego i bardzo wytrzymałego materiału - lateksu. Na końcu prezerwatywy znajduje się mały woreczek, w którym gromadzi się nasienie. Prezerwatywę należy założyć na penisa we wzwodzie. Należy to zrobić przed włożeniem do pochwy. Prezerwatywa zapobiega przedostawaniu się plemników do pochwy, a tym samym zapobiega ciąży. Oprócz ciąży chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI) i AIDS. Prezerwatywy są bardzo skuteczne, gdy są używane prawidłowo. Zasady używania prezerwatywy:
• Kupuj prezerwatywy tylko w aptekach;
• Sprawdź datę produkcji (datę przydatności) wskazaną na opakowaniu;
• Sprawdź integralność opakowania - poczuj pęcherzyk powietrza pod palcami;
• Nie otwieraj opakowania nożyczkami, zębami, śrubokrętem ani długimi paznokciami - tylko palcami;
• Załóż prezerwatywę tylko na penisa we wzwodzie (w stanie podniecenia);
• Przed założeniem prezerwatywy należy ścisnąć pojemnik nasienia palcami, aby nie było w nim powietrza;
• Powietrze jest częstą przyczyną pękania prezerwatyw;
• Zdejmij prezerwatywę natychmiast po wytrysku, trzymając ją palcami u podstawy, z dala od dróg rodnych partnera;
2) tabletki antykoncepcyjne
Pigułki antykoncepcyjne zawierają te same hormony płciowe, które wytwarza organizm kobiety. Hormony te zakłócają owulację, a tym samym uniemożliwiają zajście w ciążę. Dziś pigułki są jednymi z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych.
Istnieje ciągłe przekonanie, że pigułki hormonalne prowadzą do przyrostu masy ciała. Nowoczesne leki zawierające bardzo małą dawkę hormonów w większości przypadków w ogóle nie wpływają na masę ciała.
Jeśli zdecydujesz się na tabletki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jednak pamiętaj: tabletki nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową i wirusem HIV. Jeśli istnieje ryzyko infekcji, należy użyć prezerwatywy.
3) Zastrzyki antykoncepcyjne
Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają jeden z hormonów płciowych wytwarzanych przez organizm kobiety. Zapobiega owulacji, a tym samym zapobiega poczęciu. Zastrzyki podaje się domięśniowo (w ramię lub pośladek), koniecznie przez lekarza. Zastrzyki antykoncepcyjne są bardzo niezawodne i jeśli zdecydujesz się je zastosować, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pomimo wszystkich pozytywnych cech zastrzyków antykoncepcyjnych, nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i wirusem HIV.
4) Środki plemnikobójcze
Środki plemnikobójcze to substancje, które niszczą plemniki, zanim dostaną się do macicy. Występują w postaci kremów, tabletek, aerozoli piankowych i wkładane są do pochwy przed stosunkiem. Przeczytaj uważnie instrukcję przed użyciem. Środki plemnikobójcze nie są zbyt skuteczne, ale niektóre środki plemnikobójcze zmniejszają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
5) Urządzenie wewnątrzmaciczne
Do macicy wprowadza się wkładkę wewnątrzmaciczną (cewkę). Spirala może być wprowadzona lub usuwana tylko przez lekarza. Wkładka jest zalecana kobietom, które urodziły, a nie nastolatkom.
Spirala jest bardzo skuteczna, ale może pogorszyć przebieg istniejących chorób zakaźnych narządów płciowych. Dlatego nie jest polecany tym, którzy mają więcej niż jednego partnera. Cewka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i wirusem HIV. Jeśli istnieje ryzyko infekcji, należy użyć prezerwatywy.
6) Hormonalna antykoncepcja po stosunku płciowym
Hormonalna antykoncepcja po stosunku ma ogromne znaczenie dla nastolatków, ponieważ młodzi ludzie często uprawiają „spontaniczny”, nieplanowany seks bez żadnych środków ochrony. W takich przypadkach istnieje potrzeba antykoncepcji awaryjnej. Ponadto antykoncepcja po stosunku może służyć jako ubezpieczenie w przypadku uszkodzenia prezerwatyw.