Łączenie narkotyków i alkoholu to zły pomysł. Eksperyment ten może nawet zakończyć się śmiercią. W adnotacjach do wszystkich produktów leczniczych jest napisane, że nie można przyjmować tabletek i pić płynów zawierających alkohol. W niektórych przypadkach może to zakończyć się bardzo źle dla „eksperymentujących”.
Dzieje się tak zwłaszcza, gdy dana osoba przyjmuje leki zawierające aspirynę. Naukowcy udowodnili, że sam ten lek może powodować krwawienie z żołądka. Ponadto aspiryna w połączeniu z alkoholem może powodować problemy z krzepnięciem krwi. Podczas leczenia lekami przeciwhistaminowymi (przeciw alergiom) obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Może to prowadzić do problemów z pamięcią, złego stanu zdrowia, a nawet utraty przytomności. W niektórych przypadkach dana osoba może mieć problemy z psychiką i postrzeganiem siebie w otaczającym go świecie.
Mieszanie napojów odurzających i środków uspokajających może prowadzić do zaburzeń świadomości. Odurzenie wzrośnie tak bardzo, że osoba nie będzie już dłużej kontrolować siebie, a następnie może stać się wyjątkowo agresywna. Połączenie tabletek przeciwcukrzycowych i alkoholu może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet do śpiączki. Leki obniżające ciśnienie krwi w połączeniu z alkoholem znacznie zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego i zawału serca.
Alkohol może osłabić działanie leków lub przeciwnie, wzmocnić ich działanie, co może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji. Udowodniono, że alkohol zmniejsza skuteczność leków przeciwdrobnoustrojowych, a w niektórych przypadkach może nawet je zneutralizować. Połączenie alkoholu i leków przeciwdepresyjnych stanowi realne zagrożenie dla układu nerwowego pacjenta. Napoje alkoholowe wzmagają rozdrażnienie nerwowe, a leki psychotropowe odprężają i uspokajają, a taki „konflikt interesów” jest niebezpieczny dla organizmu. Alkohol etylowy potęguje działanie środków nasennych i przeciwpsychotycznych, dodatkowo połączenie to może wywołać wiele reakcji ubocznych - od nudności i zawrotów głowy po zmiany w świadomości.
Jeśli w instrukcji użytkowania leku nie ma informacji, że leku nie można go łączyć z napojami alkoholowymi, nie oznacza to, że możesz to zrobić. A to oznacza tylko jedno: że producent leku po prostu nie przeprowadził odpowiednich badań i w żadnym wypadku nie zaleca się mieszania leków z alkoholem. Faktem jest, że ciało każdej osoby reaguje indywidualne i nie można z góry określić, jak zareaguje na tę lub inną kombinację. Alkohol sprawia, że jesteśmy bardziej pobudliwi, a reakcje w tym przypadku mogą być nieprzewidywalne.
Środki uspokajające, tabletki nasenne. Te leki i alkohol wzajemnie się wzmacniają, a skutki uboczne mogą być bardzo różne: zawroty głowy, nudności, wymioty. Możemy nawet zasnąć i się już nie obudzić. Antybiotyki.
urowo zabrania się przyjmowania antybiotyków z grup fluorochinolonów i aminoglikozydów z alkoholem. Naruszenie tego zakazu może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym obrzęku mózgu i śpiączki. W przypadku pozostałych grup antybiotyków wszystko też nie jest takie proste, ale najważniejsze jest to, że w przypadku spożycia alkoholu podczas leczenia efekt po prostu zmniejszy się do zera. Większość leków na nadciśnienie jest przeciwwskazana w połączeniu z napojami alkoholowymi. Konsekwencje mogą pojawić się w postaci braku efektu leczenia lub odwrotnie, zbyt silnego spadku ciśnienia. W niektórych przypadkach mogą być bardzo ciężkie, aż do zatrzymania akcji serca. Optymalnym wyborem jest całkowite powstrzymanie się od picia alkoholu podczas przyjmowania dowolnych leków, a także większości środków ziołowych.